Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

Rośliny



Info
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Thladiantha dubia   (Ziemniaczka sercowata)    rodz. Cucurbitaceae
ang. Goldencreeper, niem. Quetschgurke
  Stanowisko słoneczne Stanowisko suche Odczyn podłoża obojętny  żółty  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: do 2,5 m,   pora kwitnienia: (VI) VII-VIII
  
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
30.01.2010 o godz. 17:51 BasiaK pisał(a):
Z opinii Harryangela na forum:
"Bulwy zdobyłem w OB w Poznaniu. W okolicach ekspozycji z roślinami dyniowatymi leżało ich tam chyba ze trzy kilo. Ktoś tak intensywnie pielił, że wiele z nich wykopał i porozrzucał po grządkach i alejkach. Pozbierałem, bo jakby ich nie zeżarło jakieś ptactwo, to i tak by poszły do śmieci albo zwiedzający rozdeptali. Trzeba się czasem wykazać humanitaryzmem, no nie Confused:
Ale wyraźnie widać było, że rosły też poza własną ekspozycją oznaczoną tabliczką z nazwą. Więc jednak się mnożą intensywnie. Ale chyba z siewu."
30.01.2010 o godz. 20:37 wraga pisał(a):
W Szczecinie od kilku lat też zimuje bez okrywania (jeżeli nie liczyć opadłych liści glicyni).
08.07.2010 o godz. 20:56 bez pisał(a):
U mnie jednak podmarza : po tej zimie w miejscu dużej grupy posadzonych bulw nie wybiło nic, natomiast pojawiły się dwie nowe pojedyncze rośliny w dwu dość odległych /ok. 1m/ miejscach.
23.05.2012 o godz. 19:42 bez pisał(a):
Tę zimę przetrwała w 100%.
22.03.2014 o godz. 7:55 Harryangel pisał(a):
Roślina ta ma taką właściwość, że w następnym roku nigdy nie wyrasta ponownie w miejscu, w którym ją posadzono czy wyrosła rok wcześniej. Rośnie bowiem podobnie jak ziemniak. Z bulwy wyrasta roślina, wytwarza pod ziemią długie rozłogi z młodymi bulwami na końcach, z tych bulw wyrastają w następnym roku młode rośliny, a stara bulwa ginie. U mnie posadzona przy płocie z siatki na wąskiej rabacie odgraniczonej podkładem kolejowym, po kilku latach "przeniosła" się już ponad 15 m dalej.
Brak nasion związany jest też zapewne z tym, że roślinę tę w jej ojczyźnie zapyla tylko jeden endemiczny gatunek pszczoły-samotnicy - Ctenoplectra davidi. Samice tego gatunku wchodzą pod wieczór do rozwijających się kwiatów męskich, spędzają w nich noc, a następnego dnia obsypane pyłkiem oblatują kwiaty żeńskie. Przy czym pszczoła owa zapyla tylko ten jeden gatunek rośliny omijając inne dyniowate, natomiast kwiaty ziemniaczki są podobno niedostrzegalne dla innych pszczół, trzmieli i os. Oczywiście w regionach, gdzie się ziemniaczkę uprawia, pszczół tych brak, toteż rozmnaża się ona głównie wegetatywnie.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund