Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

RoślinyInfo
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Gentiana clusii   (Goryczka krótkołodygowa)    rodz. Gentianaceae
ang. Clusius' Gentian, niem. Clusius' Enzian
  Stanowisko półcieniste Stanowisko wilgotne Odczyn podłoża zasadowy  niebieski  fioletowy  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 5-10 cm,   pora kwitnienia: V
  
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
06.05.2008 o godz. 6:51 pietia pisał(a):
...odróżnianie  G. acaulis od G. clusii do najłatwiejszych zadań raczej nie należy (no jak dla mnie),ale można wstać ze słońcem i wtedy widać dokładnie jak rozwijają się kwiaty - G. acaulis jak gdyby z wiatraka (takiego odpustowego :-) ,kiedy patrzy się na kwiaty z góry, natomiast kwiaty G. clusii z gwiazdy,równomiernie bez skrętu...i liście clusii wydają się być w wierzcholkach bardziej owalne...co do budowy wydmuchu i dna kwiatu to jeśli to jest mieszaniec to z patrzenia w ogrodzie nawet bliskiego na nie, to prawie te same goryczki...
06.05.2008 o godz. 8:51 BasiaK pisał(a):
Zdjęcia Dagoberta i zdjęcia pod Gentiana acaulis hort. są tak wyraźne, że różnice między gatunkami są idealnie widoczne i mogłabym tylko sobie życzyć, żeby wszyscy dodający tak świetnie wiedzieli, co i jak fotografować.  Na zdjęciach powyżej jest oryginalna goryczka Klusjusza, pochodząca od prof.Z.Paryskiej.
06.05.2008 o godz. 12:21 pietia pisał(a):
...no tak wszystko się zgadza ,tutaj róznice sa widoczne ale G. clusii to przeciez tez mnóstwo odmian i tak np gentiana clusii var. corbariensis to zupełnie jest jak acaulis czy nawet var. costei...więc pewnie u tej Pani Autorytet pewnie trzeba by nabyć G. clusii  i  z certyfikatem aby miec pewnośc do tego co sie ma dokładnie :-)...
06.05.2008 o godz. 17:55 BasiaK pisał(a):
Może jednak sprawdź, kim jest śp. prof. Paryska :)
06.05.2008 o godz. 22:34 titi pisał(a):
Naprawdę szczerze się cieszę, że ktoś kompetentny włącza się do sprawy pokazania trudnych do odróżnienia gatunków goryczek.Przypominam, że pokazujemy różnice pomiędzy gatunkami (typami) a nie podgatunkami czy formami hodowlanymi (w tym konkretnym przypadku).Dlatego w opisie gatunku nie zajmujemy się sprawami handlowymi (gdzie i u kogo co kupić) a na dokumentacji zdjęciowej.Gentiana clusii typ ze wszystkimi podgatunkami nie ma przedmiotowych zielonych plam, jak jest inaczej to proszę zamieścić zdjęcie cytowanych podgatunków oraz wiarygodne żródło naukowe tych rewelacji.
12.05.2008 o godz. 7:33 pietia pisał(a):
...daleki jestem od nie doceniania wiedzy i pracy innych ludzi -to raz ...a dwa - w poszukiwaniu odmian G. clusii trafiłem do ogrodu p. Hermana Mylemansa z Blegii (na strone internetową),nie spotkałem się z drugim takim zbiorem goryczek więc uważam że ten Pan wie o czym pisze jak i co zamieszcza na zdjęciach...pisałem też do niego aby rozwiać swoje wątpliwości co do kupionej w Niemczech G. clusii, gdyż prawie jest od nie-do-odróżnienia od G.acaulis, i p. Mylemans zwrócił mi uwagę na G. clusii var. corbariensis i proszę sobie też obejrzeć u niego i zobaczyć kolor plam wydmuchu,są zielone ...a już kolory  wydmuchu G. clusii ssp. clussi to już nie tylko + zielony,no i pozostaja jeszcze odmiany G. clusii "Amethyst" czy "Rosea" ,więc naprawdę nie wszystko jest tak proste jak sie wydawało-by-być ...aha,i jeszcze -wszystkie spory uważam za jak najbardziej wzbogacające wiedzę i niekoniecznie przecież trzeba sie spierać na smutno od razu :-)...
12.05.2008 o godz. 7:54 BasiaK pisał(a):
Pietia, jeśli opis dotyczy gatunku - a tak jest - to komentarze odnośnie podgatunków czy odmian są nie na miejscu i w gruncie rzeczy do skasowania. Ewentualną dalszą dyskusję proszę przenieść na forum.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund