Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

RoślinyInfo
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Juncus ensifolius   (Sit mieczolistny)    rodz. Juncaceae
ang. Dagger-leaved rush, niem. Zwergbinse
  Stanowisko słoneczne Stanowisko bagniste Odczyn podłoża obojętny  brązowy  czarny  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 20-30 cm,   pora kwitnienia: VI-IX
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
13.03.2007 o godz. 8:55 Harryangel pisał(a):
Trochę zamieszania z nazwami. Właściwie nie ma chyba jeszcze jakiejś ustalonej polskiej nazwy. Ów "sit cienki" to nazwa handlowa raczej, bo tylko na stronach szkółek i centrów ogrodniczych występuje. W dodatku błędna, gdyż w polskiej florze figuruje rodzimy gatunek o takiej nazwie polskiej (Juncus filiformis). Polska nazwa przełożona z łaciny powinna brzmieć "sit mieczolistny" lub "mieczowaty".
Jeżeli mnie pamięć nie myli, widziałem ten sit w poznańskim OB, być może był i we Wrocławiu, ale jakoś mi z pamięci uszło, jak go tam nazwano po polsku. Może ktoś, kto ma blisko, byłby tak uprzejmy i sprawdził? Ja uczynię to przy najbliższej okazji.
13.03.2007 o godz. 16:24 anette pisał(a):
Roślina jest na pewno w OB w Poznaniu, mam robione tam jej zdjęcia - niestety bez tabliczki z nazwą. Raczej jej nie mają we Wrocławiu. Nazwy sit mieczolistny używają Grabowska & Kubala w książce "Trawy, turzyce, sity, kosmatki". Są pracownikami OB w Poznaniu, możliwe, że tam ta nazwa jest używana. Pozycja ta oprócz pewnych błędów zawiera też pierwszą próbę nadania nazw polskich prawie wszystkim uprawianym w "trawom ozdobnym". Czy się przyjmą (i czy są potrzebne) to inna sprawa.
Radosna twwórczość szkółkarzy (nie tylko polskich) w nazewnictwie woła o pomstę do nieba. Ostatnio jedna z polskich szkółek wprowadziła na rynek roślinę pod nazwą Miscanthus minima 'Variegata' (taki gatunek nie istnieje!). Z ofert zagranicznych przypomniała mi się np. Cortaderia pumila 'Liliput' (też nie istnieje taki gatunek).
14.03.2007 o godz. 20:21 BasiaK pisał(a):
Nazwę polską wykasowałam. Jak się jakaś botaniczna komisja zdecyduje  i nada temu nazwę, to uzupełnimy.
15.03.2007 o godz. 9:33 Harryangel pisał(a):
Rzecz w tym, że chyba nie istnieje żadna komisja, która mogłaby się tym zająć, a jeżeli istnieje, to ma zapewne inne zmartwienia na głowie niż jakieś mało póki co popularne ozdobne zielsko. Zdaje się, że to naukowcy sami nadają polskie nazwy, publikują, opatrując co najwyżej adnotacją, że sami ją nadali (tak czyni Włodzimierz Seneta), i potem to już wola Boska i skrzypce - upowszechni się albo i nie. Choć zazwyczaj jak się roślina upowszechnia, to i nazwa razem z nią.
18.03.2008 o godz. 22:21 BasiaK pisał(a):
Najwyraźniej roślina się nie rozpowszechniła. Całkowity brak zdjęć - nie wiem, jak wygląda, uprawiać nie ma co!
05.03.2011 o godz. 22:04 mariam pisał(a):
Mam tą roślinkę w swojej kolekcji; rośnie w oczku na pierwszym poziomie (doniczka ledwo zalana wodą). Jestem nią zachwycona; ślicznie kwitła przez całe lato. Jak tylko znajdę zdjęcia z mojego ogrodu z ub. roku zaraz wyślę. W książce "Rośliny wodne i wilgociolubne" p. Grabowskiej i p. Kubali można znaleźć ją pod nazwą "sit mieczolistny".
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.02 sekund