Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

RoślinyInfo
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Carex flacca   (Turzyca sina)    rodz. Cyperaceae
ang. Blue Sedge, niem. Blaugrüne Segge
  Stanowisko słoneczne Stanowisko wilgotne Odczyn podłoża zasadowy  zielony  niebieskawy  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 20 - 50 (90) cm,   pora kwitnienia: V - VI (VII)
    
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
13.01.2007 o godz. 20:20 anette pisał(a):
Nazwa Carex glauca odnosi się do kilku roślin;
synonimem do Carex flacca jest Carex glauca Murray oraz Carex glauca Sopoli.
Carex glauca Bosc. ex Boott jest odrębnym gatunkiem.
Brak opisującego przy łacińskiej nazwie rośliny może prowadzić do nieporozumień i błędów...
13.01.2007 o godz. 20:24 anette pisał(a):
Carex flacca subsp. claviformis (Hoppe) Degen jest synonimem do C. flacca subsp. flacca i pod tą nazwą jest dostępny w szkółkach zachodnich.
13.01.2007 o godz. 21:18 BasiaK pisał(a):
Cenna uwaga - ale jeśli kogoś będą interesować różnice bądź zbieżności między tymi gatunkami, to już chyba będzie musiał grzebać po publikacjach stricte naukowych.

14.01.2007 o godz. 3:10 anette pisał(a):
Nie żongluję synonimami bez powodu i konsekwentnie również w Tabazie uzupełniam nazwiska opisujących. Właściwa Carex glauca jest już do kupienia w polskich szkółkach, więc nie trudno o błąd. Sugerowałam już wcześniej, by do tak rozbudowanych opisów botanicznych, dodawać nazwiska opisujących, jak na razie nie znalazło to odzewu, a szkoda.....
14.01.2007 o godz. 10:41 BasiaK pisał(a):
A myśmy tłumaczyli już wcześniej, że nie mamy rozwiniętych aspiracji naukowych, bo jesteśmy amatorami i po prostu nie mamy ku temu podstaw. Poza tym C.glauca Bosc. ex Boott wymienia jedno dostępne mi źródło, a mianowicie RHS Plant Finder. W tym wypadku trzymam się Rutkowskiego i z punktu widzenia metodologii jest to poprawne. Jeśli podążasz za innym źródłem, to OK (zamieszanie wśród botaników to na szczęście nie moja sprawa, aczkolwiek nie mogę do dziś pojąć, jak można dwie rośliny nazywać jedną nazwą!), ale w takim razie opisz to inne C.glauca z wymienieniem różnic. Bo jak na razie to Twój komentarz nie wnosi zupełnie nic pozytywnego. Synonimy mogę mnożyć - w bazie EUNIS do C.flacca ssp.flacca podanych jest co najmniej 8 różnych - tylko nie wiem, czy nasz serwer to wytrzyma :)
14.01.2007 o godz. 13:47 anette pisał(a):
Nazwisko opisującego to nie fanaberia czy ambicja naukowa lecz możliwość poprawnego zidentyfikowania rośliny. Informacje o C. glauca Bosc. ex Boott można znależć pod jej synonimem Carex glaucescens Elliott. Botanikom pewnie też znudziło się mylenie tych roślin i stworzyli kolejną nazwę. Opis jest na mojej stronie internetowej.
W Polsce znany Ci pewnie sklep internetowy firmy eKOM sprzedaje zarówno C. flacca jak i C. glauca. W niektórych książkach o trawach opisuje się też je obie pod tymi nazwami (np. u Groundsa w "Gardening with Ornamental Grasses"). Jak nie znasz synonimów i nazwisk opisujących to kupisz dwie rośliny o tej samej nazwie, które mogą być takie same lub różne...
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund