Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

RoślinyInfo
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Caryopteris incana   (Kariopteris)    rodz. Verbenaceae
ang. Blue spiraea, niem. Graufilzige Bartblume
  Stanowisko słoneczne Stanowisko suche Odczyn podłoża zasadowy  niebieski  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 50 cm,   pora kwitnienia: VIII-IX
Poniższe zdjęcia przedstawiają niezidentyfikowane odmiany/zmienność taksonu
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
28.09.2011 o godz. 7:03 bez pisał(a):
Moim zdaniem używanie nazwy 'barbula' do rodzaju Caryopteris jest błędne, bo istnieje już inna roślina o łacińskiej nazwie Barbula.
28.09.2011 o godz. 7:41 BasiaK pisał(a):
Gawryś proponuje nazwę Kariopteris dla całego rodzaju. Zmienię nazwę polską. Choć mam wrażenie, że i tak uzus przeważy.
28.09.2011 o godz. 16:43 bez pisał(a):
Mam nadzieję, że uzus zaniecha używania tej nazwy, gdy mu się uświadomi, że to zwykle złodziejstwo. Skoro domagamy się poszanowania naszego prawa własności do zdjęć, to szanujmy cudze prawa własności do nazw.
29.09.2011 o godz. 0:26 Harryangel pisał(a):
Nomenklatura systematyczna to nie jest kwestia praw własności do nazwy, tylko kolejności jej nadawania. Nazwy systematyczne rządzą się innymi prawami: są z samej natury swojej własnością ogółu, autor ma jedynie prawo opatrzyć nazwę swoim nazwiskiem i tyle tylko ma ze swego autorstwa, a za właściwą uważa się wcześniej nadaną. Skoro jakiś botanik nadał wcześniej nazwę łacińską Barbula (po łacinie "bródka") tej innej roślinie (jakiś mech), to zgodnie z zasadami jego nazwie należy się pierwszeństwo, a później nadaną nazwę rośliny z rodziny werbenowatych trzeba było zmienić. Ale to nie jest powód do potępiania kogokolwiek. Każdy ma prawo się pomylić.
Druga rzecz: co innego nazwa systematyczna, a co innego nazwa potoczna, zwyczajowa - tu właśnie decyduje usus i z reguły nie ma nic do rzeczy, że nazwę systematyczną zmieniono. Nie byłby to zresztą jedyny przykład zarzuconej nazwy łacińskiej pozostającej w użyciu w charakterze nazwy potocznej. Inne? A choćby hortensja.
11.05.2012 o godz. 19:19 BasiaK pisał(a):
Roślina wypadła zimą 2011/12.
28.08.2012 o godz. 21:55 Urszula pisał(a):
Moja też :(
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund