Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

RoślinyInfo
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Carex muskingumensis 'Oehme'  (Turzyca)    rodz. Cyperaceae
ang. Palm sedge, niem. Palmwedelsegge
  Stanowisko słoneczne Stanowisko wilgotne Odczyn podłoża obojętny  brązowy  pstry  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 50 cm,   pora kwitnienia: VI-VIII
      
      
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
13.09.2006 o godz. 16:21 anette pisał(a):
W Polsce występuje tylko jako Aureovariegata lub Variegata (M.in w ogrodach botanicznych Wrocław, Poznań, Bydgoszcz). Gdzie w literaturze znalazłaś informację że to te same rośliny?
13.09.2006 o godz. 17:34 BasiaK pisał(a):
Po prostu przeszukałam wszystkie, podreślam wszystkie dostępne strony internetowe + podaną bibliografię. W tej chwili już Ci tego nie wskażę, musiałbym szperać ponownie, a to oznacza kolejne parę dni czasu. Ale to nie jest ani pierwszy, ani ostatni przypadek, że coś o paskowanych liściach i skomplikowanej nazwie jest w Polsce chrzczone hasłem Variegata.
14.09.2006 o godz. 7:58 BasiaK pisał(a):
Jeszcze jedna uwaga - zarówno roślina, jak i odmiana pochodzą ze Stanów - stąd też jestem bardziej skłonna wierzyć źródłom amerykańskim niż naszym :)
17.09.2006 o godz. 16:51 anette pisał(a):
Zdołałam zgromadzić prawie wszytskie książki o trawach ozdobnych w języku angielskim z ostatnich 15 lat i w żadnej z nich te nazwy nie występują. Jest to dla mnie o tyle istotne, że przygotowujemy z mężem encyklopedię o trawach i każda wskazówka do nazewnictwa może okazać się bardzo pomocna.
17.09.2006 o godz. 23:57 BasiaK pisał(a):
Nie wiem, czy ten adres e-mailowy jest aktualny: rick@rickdarke.com - ale to autor encyklopedii traw, którą się posługuję i która jest jednym z bardziej uznawanych źródeł. Proponuję do niego po prostu napisać:)
18.09.2006 o godz. 9:55 BasiaK pisał(a):
Jeszcze raz przegrzebałam sieć. Jest w sumie kilkanaście stron europejskich (kilka szwedzkich, 2-3 rosyjskie, 1 łotewska, 1-2 holenderskie i belgijskie i ze cztery niemieckie) oraz polskie, które wspominają o odmianie 'Variegata'. "Aureovariegata" jest jeszcze mniej. Wszędzie indziej jest 'Oehme'.
I jest to co najmniej ciekawe...
18.09.2006 o godz. 16:18 anette pisał(a):
Dzięki wielkie za maila do Darke, mamy jego trzy książki o trawach, niestety w żadnej z nich nie używa w/w nazw. A czy znasz może kogoś kto zakupił tę turzycę z wiarygodnego źródła pod nazwą 'Oehme', spróbowalibyśmy ją porównać z roślinami nazywanymi 'Variegata' i 'Aureovariegata'..? Zdjęcia z książek Darke i Groundsa są zbyt mało szczegółowe by pokusić się o jakieś wnioski.
18.09.2006 o godz. 16:24 BasiaK pisał(a):
Proponuję dodać zdjęcia liści wszystkich znanych odmian - tymczasowo powiesimy je w taksonie "do rozpoznania". Liść koło liścia, to powinno dać przynajmniej jakieś pojęcie o tym, czy Variegata różni się od Aureovariegaty :)
26.09.2006 o godz. 16:12 BasiaK pisał(a):
Żeby podsumować sprawę:
skontaktowałam się z p. Darke'm i jego odpowiedź jest taka - o odmianach 'Variegata' lub 'Aureovariegata' nie słyszał, aczkolwiek jest możliwe, że są to sporty gatunku pochodzące po prostu z innego źródła, choć wyglądające identycznie jak odmiana 'Oehme'. Przynależność odmianową roślin w tym wypadku należałoby rozstrzygać za pomocą testów DNA.
I jeśli można skomentować - póki nie wiemy, z jakiego konkretnie źródła te trawy w polskich OB pochodzą, póty właściwie trzeba byłoby porównywać zdjęcia liści, by ewentualnie udowodnić, że różnią się czymkolwiek od 'Oehme'.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund