Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

RoślinyInfo
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Iris 'Berlin Tiger'  (Kosaciec)    rodz. Iridaceae
ang. Iris, niem. Iris
  Stanowisko słoneczne Stanowisko wilgotne   żółty  brązowy  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 90 cm,   pora kwitnienia: V/VI
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
07.02.2006 o godz. 16:18 bez pisał(a):
Zastanawia mnie, czemu Pan Komarnicki i Radziul uważają nazwę I. pseudoacorus Berlin Tiger za błędną, przecież siewki wyraźnie wskazują pochodzenie odmiany. Czy podają jakieś uzasadnienie ? Poszperałem trochę w sieci i stwierdzam, że większość szkółkarzy (włącznie z Tambergiem, który odmianę znalazł i rozmnożył) zalicza tę odmianę do gatunku pseudoacorus.
07.02.2006 o godz. 23:42 BasiaK pisał(a):
Wydaje mi się, że jeśli wśród rodziców odmiany był inny gatunek, to trudno już potem roślinę zaliczyć jako odmianę danego gatunku po prostu...
08.02.2006 o godz. 6:06 bez pisał(a):
Ten sam problem dotyczy matki odmiany 'Berlin Tiger'czyli odmiany 'Holden Clough' , która też jest mieszańcem międzygatunkowym i też nie jest pewne kto jest ojcem (czy I.versicolor czy I.foetidissima) i też prawie wszystkie źródła używają nazwy Iris pseudoacorus Holden Clough bądź Iris x pseudoacorus Holden Clough. Taki zapis jest moim zdaniem lepszy, bo wskazuje przynajmniej na jednego z rodziców. Zapis proponowany przez Komarnickiego i Radziula nie mówi nam nic: odmiana zapisana Iris 'Holden Clough' mogłaby pochodzić równie dobrze np. od Iris reticulata.
08.02.2006 o godz. 9:53 BasiaK pisał(a):
Nie mówi nic, ale przynajmniej nie jest błędna. Kieruję się tutaj zaleceniami wziętymi m.in. z Dendrologii Senety, gdzie przy wielu krzewach/drzewach o skomplikowanym bądź niejasnym pochodzeniu profesor zaleca stosowanie samej nazwy odmianowej.
05.01.2012 o godz. 21:37 AurorA pisał(a):
Pochodzenie można by jednak zmienić, bo nic nie wskazuje na to by rodzicem Holden Clough był  I.chrysographes.Uważano tak poczatkowo ponieważ siewka Holden Clough została znaleziona na polu z siewkami I.chrysographes. Liczenie chromosomów wykazało że jest to najprawdopodobniej I.foetidissima 2n=40. A co do Berlin Tiger to warto zaznaczyć ze jest to tetraploid uzyskany za pomocą kolchicyny z siewki Holden Clough.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund