Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

Rośliny



Info
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Euonymus verrucosus   (Trzmielina brodawkowata)    rodz. Celastraceae
ang. Spindle tree, niem. Warziges Pfaffenhütchen
  Stanowisko słoneczne Stanowisko suche Odczyn podłoża obojętny  zielony  brązowy  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 2 m,   pora kwitnienia: V-VI
      
      
Poniższe zdjęcia przedstawiają niezidentyfikowane odmiany/zmienność taksonu
  
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
06.11.2006 o godz. 13:12 Harryangel pisał(a):
Trzmielinę brodawkowatą znam dobrze - powszechnie wystepuje u nas w lasach. Ale nigdy nie widziałem tego krzewu o liściach przebarwionych na bladożółto czy białawo! Wszystkie widziane przeze mnie okazy miały liście jesienią jaskrawo-koraloworóżowe! Mówiąc nawiasem, też bardzo ładne.
W moim ogrodzie rośnie okaz (przesadzony z lasu w bardzo młodym wieku) o nietypowym pokroju. W przeciwieństwie do typowej formy krzewu, o luźnym pokroju i gałęziach skośnie rozpostartych na boki, ten ma pokrój zwarty, regularny, szerokokolumnowy, a sam krzew ma krótki pień. Forma bardzo efektowna i moim zdaniem, zasługująca na rozpowszechnienie. Załączam zdjęcie.
06.11.2006 o godz. 18:21 milka pisał(a):
A ja widziałam takie właśnie blade ... kremowe, różowe, żółtawe wszystkie rozbielone do granic możliwości spostrzeżenia innego koloru niż biel ;-)
07.11.2006 o godz. 11:51 Harryangel pisał(a):
Moim zdaniem nie chodzi o pomyłkę profesorów, tylko po prostu o naturalną u rozmnażających się głównie z siewu krzewów zmienność gatunkową. Akurat u okazów z moich stron (Suwalszczyzna) dominuje w barwie jesiennych liści róż o koralowym odcieniu, gdzie indziej może dominować blada żółć. I być może z takimi okazami miał do czynienia autor opisu, a informacji o przebarwianiu się trzmieliny brodawkowatej na inne kolory nie otrzymał. Nie jedyny to przykład. Dość porównać opisy jesiennego przebarwienia liści klonu tatarskiego.
Moja trzmielina to w ogóle wyjątkowa mutacja nawet w porównaniu z innymi suwalskimi trzmielinami o pokroju szeroko rozpostartym. No, ale ostatecznie stąd właśnie m.in. biorą się hodowlane odmiany.
W trakcie moich peregrynacji po okolicy trafiłem pewnej jesieni na niewielką kotlinkę porośniętą wieloma krzewami trzmieliny zwyczajnej. I każdy był inny! Jedne miały liście w odcieniu koralowym, inne szkarłatnym, karminowym, jeszcze inne - czarniawopurpurowym. Na niektórych krzewach liście były wielkości czubka kciuka, na innych - całej dłoni dorosłego mężczyzny, niektóre wąskie, niektóre szerokie. I wszystko na kilkuset metrach kwadratowych, a co zabawniejsze, za wzgórzami wokół tej kotlinki trzmieliny nie uświadczysz. Wiele z tych naturalnych odmian mogłoby trafić do ogrodów.
A swoją trzmielinę brodawkowatą spróbuję rozmnożyć we własnym zakresie.
08.11.2006 o godz. 10:58 GabiS pisał(a):
Uprzejmie proszę innych użytkowników o doniesienia dotyczące  jesiennego przebarwienia liści tej trzmieliny:)
28.11.2006 o godz. 10:19 GabiS pisał(a):
08.11.2006 o godz. 14:28 GabiS (IP: 212.106.180.122) pisał(a):
Po konsultacjach z autorytetami: kolor liści jesienią jest cechą ekofizjologiczną tzn. zależną od stanowiska, warunków pogodowych danego roku itp. Statystycznie E. verrucosus częściej przebarwia się żółtawo.

14.09.2007 o godz. 8:17 GabiS pisał(a):
Paskudnie obstrupaciałe? W "naturze" nie wygląda tak tragicznie
24.02.2009 o godz. 20:21 Harryangel pisał(a):
Zdjęcia 7 i 8 (te z owocami) nie przedstawiają trzmieliny brodawkowatej, tylko zwyczajną. Widać wyraźnie, że kora gałązek jest gładka, liście mają inny kształt, bardziej podłużny, a osnówka nasion żółta i okrywająca nasiona w całości. Pomijam już fakt, że trzmielina brodawkowata nigdy tak obficie nie owocuje i to, że jej gałązki nigdy nie zwisają.
28.02.2009 o godz. 19:57 gabis pisał(a):
Czy gałązki zwisają czy nie zależy raczej od wieku krzewu, a wybarwienie osnówki np. od eutroficznosci podłoża. W okolicach Zwierzyńca widziałam egzemplarze, które "obrodawkowane" miały tylko stare pędy, rzeczywiście nie owocowały zbyt obficie, ale możliwe jest  w warunkach ogrodowych uzyskanie owocowania obfitszego. Trzeba pamiętać, że jest to dość zmienny gatunek.
01.03.2009 o godz. 9:07 Harryangel pisał(a):
Owszem, jest to gatunek bardzo zmienny, ale zarazem bardzo charakterystyczny i trudny do pomylenia z jakimkolwiek innym. Również z trzmieliną zwyczajną. Te zdjęcia nasuwają poważne wątpliwości, bowiem nie widać na nich cech charakterystycznych dla trzmieliny brodawkowatej, za to pewne szczegóły wskazywałyby raczej na trzmielinę zwyczajną.
Ale nie ma co toczyć akademickich dyskusji. Wątpliwości te rozwiałyby oględziny krzewu w naturze. Może sprawdzi to i wypowie się Autorka?
01.03.2009 o godz. 19:50 gabis pisał(a):
To najlepsze rozwiązanie.
02.03.2009 o godz. 10:30 piku pisał(a):
Postaram się to sprawdzić w najbliższym czasie.
15.03.09 Przeprowadziłam oględziny i faktycznie kora gałęzi jest gładka, przepraszam więc za wprowadzenie w błąd i proszę o usunięcie lub  przeniesienie zdjęć do trzmieliny zwyczajnej.
21.05.2010 o godz. 17:17 BasiaK pisał(a):
Zdjęcia usunięto.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.02 sekund