Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

RoślinyInfo
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Euonymus europaeus   (Trzmielina zwyczajna)    rodz. Celastraceae
ang. European spindle, niem. Pfaffenhütchen
  Stanowisko półcieniste Stanowisko wilgotne Odczyn podłoża obojętny  biały  zielony  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: do 7 m,   pora kwitnienia: IV
      
      
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
27.11.2006 o godz. 20:22 Harryangel pisał(a):
Nazwa niemiecka nie "Sindelbaum", a "Spindelbaum".
27.11.2006 o godz. 21:05 marta pisał(a):
Masz rację i zostało wpisane w "błędne nazwy".
23.01.2007 o godz. 10:42 Harryangel pisał(a):
Gatunek bardzo zmienny, nawet na naturalnych stanowiskach. Pokrój może być wzniesiony, rozpostarty, a nawet płaczący, liście mogą mieć długość od kilku do dwudziestu kilku centymetrów, kształt od lancetowatego do szerokojajowatego. Na tej podstawie wyróżniano niegdyś wiele odmian, obecnie chyba w większości nieuznawanych. Również przebarwianie może być różne; na jednym tylko stanowisku zaobserwowałem niegdyś wszystkie odcienie czerwieni, od jasnego karminu aż po czarnopurpurowy (inne cechy zresztą też). Z tego ostatniego pobrałem sadzonkę - ma w tej chwili jakieś 60 cm i zachowała jesienną barwę liści mimo przesadzenia w inne warunki.
Mój drugi okaz to sadzonka pobrana z okazu rosnącego w moim mieście obok dworca PKP, ma bardzo duże liście wielkości męskiej dłoni, jesienią jaskrawoczerwone, gałęzie lekko zwisające, a dorósł do 2 m.
Co do rozmnażania, to są też inne sposoby. Trzmielina daje odrosty korzeniowe, choć nie jest ekspansywna; można je oddzielać. Według literatury sadzonki zielne i zdrewniałe też ukorzeniają się bez najmniejszych problemów, choć zapewne w hodowli mnoży się w ten sposób wyłącznie wyselekcjonowane klony.
24.02.2009 o godz. 20:55 Harryangel pisał(a):
Niedokładność w opisie. Osnówka nasion tej trzmieliny nie jest jaskrawoczerwona, tylko żółtopomarańczowa. Należy też zaznaczyć, że nasiona są nią okryte w całości.
25.02.2009 o godz. 11:09 BasiaK pisał(a):
Poprawiliśmy.

 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund