Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

Rośliny



Info
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Ligularia tangutica   (Języczka tangucka)    rodz. Asteraceae (Compositae)
ang. Ligularia, niem. Kreuzkraut
  Stanowisko półcieniste Stanowisko wilgotne Odczyn podłoża zasadowy  żółty  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 100-150 cm,   pora kwitnienia: VII-IX
  
      
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
30.08.2006 o godz. 22:04 tomboj0 pisał(a):
Tak się zastanawiam - po obejrzeniu przesłanych mi organów rośliny zauważyłem, że różną się one znacznie od innych języczek. Jedną z ważniejszych cech odróżniających rodzaj senecio od ligularia jest kwiatostan. Senecio - wiecha lub podbaldach, ligularia - grono. Na zdjęciu chyba wiecha. Czy zatem prawidłową nazwą nie byłoby - Senecio tanguticus
30.08.2006 o godz. 22:50 marta pisał(a):
Sam kwiatostan jeszcze o niczym nie stanowi. Wg Brickell'a (wyd. z 2003r) zaliczana jest do rodzaju Sinacallia, Senecio i Ligularia podane są jako synonimy. Ale pewnie po najbliższym kongresie to się zmieni:) Proszę pamiętać, że nie jesteśmy botanikami:)
30.08.2006 o godz. 23:01 tomboj0 pisał(a):
Botanikami nie jesteśmy, ale to nie ma znaczenia. Napisałem swój komentarz ponieważ ta roślina w niczym (chyba) nie przypomina języczki
31.08.2006 o godz. 6:10 bez pisał(a):
Zgadzam się, że ta języczka przypomina bardziej starca - bywa też i odwrotnie np. Senecio jaquemontianus przypomina bardziej języczki. Dla systematyków ważne są szczegóły (głównie zapis DNA), których my laicy nie bierzemy pod uwagę.
31.08.2006 o godz. 10:15 marta pisał(a):
Systematyka w przypadku roślin jest dość skomplikowana dlatego zawsze staram się dodać możliwie wszystkie synonimy jakie uda mi się odszukać. Czasem też trzeba ułatwiać życie innym użytkownikom. Jeśli jednak panowie uznają iż trzeba ja przenieś to zrobię to:)
31.08.2006 o godz. 10:31 tomboj0 pisał(a):
Wydaje mi się, że w praktyce raczej należy opierać się na tym co jest najprostsze. Od czasów Linneusza podstawową cechą systematyczną jest morfologia kwiatu/kwiatostanu
31.08.2006 o godz. 14:52 marta pisał(a):
Rozumując w ten sposób Ligularia dentata też trzeba by przenieśc do Senecio.
31.08.2006 o godz. 21:36 tomboj0 pisał(a):
Oglądałem swoją dentatę 5min. temu na pewno nie jest to wiecha
31.08.2006 o godz. 21:54 BasiaK pisał(a):
Mamy piękny botaniczny wieczór. Skonsultowałam się z Rutkowskim. Najważniejszą cechą odróżniającą Senecio od Ligularia nie jest typ kwiatostanu, tylko to, jaki jest typ kwiatu - czy są kwiaty rurkowate i ewentualnie języczkowate (Senecio), czy też są wyłącznie języczkowate (Ligularia).
31.08.2006 o godz. 22:00 tomboj0 pisał(a):
Szkoda, muszę czekać aż mój Senecio tanguticus zakwitnie
31.08.2006 o godz. 22:11 marta pisał(a):
Postaram się zrobić w przyszłym tygodniu lepsze zdjecia kwiatów:)
01.09.2006 o godz. 0:39 marta pisał(a):
I jeszcze uzupełniająco: u L. dentata kwiatostany to oczywiście nibybaldachy (podbaldachy) - jest to w moim opisie przy tamtym gatunku. Opisy kwiatostanów można znaleźć w słowniku botanicznym Tabazy. Asteraceae to trudna rodzina - jedna z najliczniejszych, obejmująca cały szereg gatunków. Z wieloma z nich nawet sami botanicy mają kłopot. Ponieważ dociekliwość w tym wypadku jest godna podziwu, pozwoliłam sobie użyć prywatnych kanałów do konsultacji - o wynikach nie omieszkam powiadomić. Z pierwszej rozmowy wynika, że umieszczenie tego taksonu pod L.tangutica nie jest błędem o ile podane są synonimy. I na koniec jeszcze jedna uwaga dotycząca uprawy - jeśli roślina trafi na dobre warunki, tzn żyzną i wilgotną glebę może być ekspansywna - nawet bardziej niż L.przewalskii. Jest wrażliwa na przesychanie podłoża i silne nasłonecznienie, wiedną jej wtedy liście co jest mało efektowne. Po podlaniu wraca szybko do formy. W opisie podana jest średnia (encyklopedyczna wysokość) u mnie jednak ona osiaga znacznie większe rozmiary, nawet do 1,8 m.
01.09.2006 o godz. 14:53 tomboj0 pisał(a):
To dobrze, że jest ekspansywna. Została posadzona jako broń biologiczna
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund