Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

RoślinyInfo
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Aconitum napellus   (Tojad mocny)    rodz. Ranunculaceae
ang. Monkshood, niem. Blauer Eisenhut
  Stanowisko słoneczne Stanowisko wilgotne Odczyn podłoża obojętny  niebieski  fioletowy  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 50 - 150 cm,   pora kwitnienia: VII-IX
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
24.09.2005 o godz. 22:10 BasiaK pisał(a):
Dodane zdjęcia to najprawdopodobniej nie jest Aconitum napellus, tylko jakieś mieszańce (A. x cammarum). Proponuję wyliczyć różnice.
24.09.2005 o godz. 22:12 marta pisał(a):
Przyznaję się bez bicia- nie mam pojęcia jaki tojad jest na moich zdjeciach:( Liczyłam na bardziej uczonych:)
24.09.2005 o godz. 23:00 Milka pisał(a):
O swoim mogę tyle powiedzieć ze "płatki" kwiatu ma na tyle rozwarte że dokładnie widać czarne pylniki. Widać na zdjęciu z nasiennikami. Reszta się zgadza.
13.11.2005 o godz. 21:26 BasiaK pisał(a):
Nie wiem, co jest na zdjęciu korzeni, ale skłonna jestem założyć się o połowę ogrodu, że nie tojad
14.11.2005 o godz. 15:46 BasiaK pisał(a):
Odszczekuję. Sprawdziłam, popytałam, ma bulwy. Moja osobista praktyka temu przeczy, a przesadzałam rośliny parę razy. Inna rzecz, że nie wiem, czy mam napellusa, raczej mieszańca, ale bulwy mają ponoć wszystkie poza tojadem lisim.
26.03.2006 o godz. 19:17 tomkoy pisał(a):
To jest tojad mocny, ale prawdopodobnie mieszaniec. Forma gatunkowa ma , cyt. "hełm szerokości większej niż wysokość"(Marcinkowski,Byliny). Dobra rada: nie trzymać w ogrodzie, gdzie są małe dzieci. Roślina jest bardzo trująca. Niektorzy zalecają obcowanie z rośliną w rękawiczkach. W gwarze ludowej nazywa sie mordownik.
12.11.2006 o godz. 21:32 Harryangel pisał(a):
Co do właściwości trujących, to zgoda, ale ostrzeżenie trochę przesadzone, moim zdaniem. Tojad jest bardzo silnie trujący, ale żadna z jego części nie jest atrakcyjna dla dzieci. W literaturze są wzmianki o zatruciach omyłkowych, ale głównie na skutek pomylenia bulw tojadu z selerami czy innymi jadalnymi korzeniami. Dzieci mogłyby się skusić co najwyżej na wysysanie nektaru z kawiatów, ale raczej nie da się w ten sposób wprowadzić do organizmu tyle substancji trującej, by spowodować zatrucie. Aczkolwiek licho nie śpi...
I na koniec ciekawostka: populacje tojadu mocnego rosnące w Europie Północnej (Szwecja, Norwegia) nie zawierają już akonityny i nie mają własności trujących.
16.11.2008 o godz. 15:48 paprotka pisał(a):
jak na napellusa to on mi podejrzanie pózno kwitnie.Ale "metryczka" wisząca mu na szyi twardo obwieszczała,że jest napellusem
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund