Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

Rośliny



Info
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Sesleria caerulea   (Sesleria błękitna)    rodz. Poaceae (Graminae)
ang. Blue moor grass, niem. Blaugras
  Stanowisko słoneczne Stanowisko wilgotne Odczyn podłoża obojętny  niebieski  niebieskawy  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 45 cm,   pora kwitnienia: IV-V
  
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
03.01.2007 o godz. 22:01 anette pisał(a):
Pozwolę sobie na komentarz na temat systematyki. Otóż podana przez Basię systematyka jest zgodna z ponadregionalnym dziełem Flora Europaea ( S. caerulea = S. uliginosa; S. albicans = S. varia). Natomiast polska systematyka zawarta w "Krytyczna lista roślin naczyniowych w Polsce" jest odmianna. S. uliginosa jest osobnym gatunkiem, natomiast S. caerulea (pisana jako S. coerulea) = S. varia (synonim wspomnianej przez Basię S. albicans). Czy ktoś może wie skąd ta różnica? Teoretycznie "Krytyczna" winna być dziełem wyjściowym, bo Polska i w miarę nowa. Ale...
03.01.2007 o godz. 22:03 anette pisał(a):
"polska" jako przymiotnik winna być z małej litery... Przepraszam.
03.01.2007 o godz. 22:17 BasiaK pisał(a):
Skąd różnice - nie wiem. Nie jestem profesjonalistą. Dobrze, że podałaś, z czym ta systematyka się zgadza - można się więc powołać na Flora Europaea do czasu, kiedy szanownym zawodowcom znów się systematyka nie zmieni :) Poza tym widzę, że podałam również w zgodzie z Rutkowskim, pozycja sprzed dwóch lat.
03.01.2007 o godz. 22:17 anette pisał(a):
przy trzęślicy wyst. ta sama sytuacja coerulea = caerulea
03.01.2007 o godz. 22:18 BasiaK pisał(a):
I jeszcze jedno, a propos caerulea vs.coerulea. Zapytałam łacinnika - poprawną formą jest ta pierwsza, z "a" w środku. Ktoś pewnie kiedyś przekręcił, jedni piszą przez o, inni przez a. To dotyczy również Molinii pod którą chyba też dodawałaś komentarz na ten temat.
03.01.2007 o godz. 22:22 anette pisał(a):
jeszcze raz na temat naszej odmienności. Istnieje gat. z rodziny cyperaceae Bolboschoenus maritimus (który kiedyś opiszę). W całej literaturze obcej jest pod tą nazwą. A w Polsce jest Bulboschoenus maritimus. Kto to stworzył i po co? 
03.01.2007 o godz. 22:25 BasiaK pisał(a):
Myślę, że należałoby pytanie skierować do jakiejś Katedry zajmującej się trawami - Poznań, Bydgoszcz?
Ale gatunek opisz, mam nadzieję, że fotki też masz:)
03.01.2007 o godz. 22:33 anette pisał(a):
Pisałam kiedyś do "twórców" "Krytycznej..." ale od roku głucha cisza. W Bydgoszczy dr. Majtkowski ma prawie same Poaceae i nie jest fachowcem od turzycowatych. A w Poznaniu nikogo nie znam, ale napisać można.
Fotki mam i już niedługo się posypią... Obiecywałam i dotrzymam słowa.
Basiu, jeśli masz fachowca od łaciny, to dowiedz się (jeśli można), która pisownia jest poprawna caespitosa czy cespitosa (u śmiałka darniowego).
03.01.2007 o godz. 22:36 BasiaK pisał(a):
Akurat to wiem - ta pierwsza, ta druga jest uproszczona.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund