Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

Rośliny



Info
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Pulsatilla vulgaris   (Sasanka zwyczajna)    rodz. Ranunculaceae
ang. European pasque flower, niem. Gemeine Kuhschelle
  Stanowisko słoneczne Stanowisko wilgotne   biały  fioletowy  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Tak    wysokość: 30-45 cm,   pora kwitnienia: IV-V
    
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
01.04.2005 o godz. 12:08 BasiaK pisał(a):
Pytanie - koło Dąbrowy Grn. jest rezerwat sasanki, czy to ten gatunek?
11.12.2006 o godz. 1:02 Harryangel pisał(a):
Adnotacja o występowaniu (i wymarciu, o ile jest prawdziwa) odnosić się może do gatunku Pulsatilla vernalis (sasanka wiosenna) o kwiatach z zewnątrz różowych, wewnątrz białych. Sasanka zwyczajna występuje w całym kraju i o ile nie jest nigdzie zbyt częsta, o tyle do wymarcia jej jeszcze daleko. Co roku widuję w tutejszych lasach (region północno-wschodni) całe łany. O pomyłce nie może być mowy.
11.12.2006 o godz. 10:32 marta pisał(a):
Ta sasanka jest pod ścisłą ochroną gatunkową, na zachodzie Polski praktycznie juz wymarła. W Polsce można liczyć na łany tylko dwóch gatunków - alba (dawna alpina) i pratensis. P.vernalist też jest abrdzo rzadka. Być mozę pomyliłeś gatunki, proponuję skorzystać z klucza do oznaczania roślin.
02.01.2008 o godz. 17:05 Harryangel pisał(a):
Źle musiałoby być ze mną, gdybym nie odróżnił sasanki łąkowej od zwyczajnej albo pomylił je z sasanką otwartą. Różnica jest jak w wojsku - zasadnicza. Pierwsza ma kwiaty małe i zwisłe, druga duże i wzniesione, poza tym kwitnie znacznie wcześniej, a trzecia ma duże i wzniesione kwiaty, ale zupełnie inne liście. Informacja o wymarciu sasanki zwyczajnej to raczej błąd powtórzony za Wikipedią. Specjalnie pojadę wiosną w okolice wsi Macharce, gdzie przed paru laty widziałem łany dziko rosnących sasanek zwyczajnych, narobię zdjęć i prześlę.
Inna rzecz, że w zachodniej części niżu ona rzeczywiście dawno wymarła.
02.01.2008 o godz. 18:49 BasiaK pisał(a):
Zrób zdjęcia, prześlę je do znajomej botaniczki, która podała informację o wymarciu - jestem pewna, że się zainteresuje.
07.06.2009 o godz. 20:26 BasiaK pisał(a):
Zdjęć nie ma, czyli mogę spokojnie domniemywać, że jednak wymarła :)
12.05.2010 o godz. 22:02 qhrnik pisał(a):
Dane o wymarciu tego taksonu na terenie Polski są zamieszczone zarówno na Czerwonej Liście jak i w Czerwonej Księdze, więc raczej w wiarygodnych źródłach.
11.04.2011 o godz. 18:29 BasiaK pisał(a):
Informację o wymarciu potwierdził również dr W.Gawryś.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.01 sekund