Logowanie/Założenie konta  

Menu

Ogólne
Strona główna
Ogłoszenia

Rośliny



Info
Regulamin
FAQ
Gatunki chronione
 
Nasze galerie
· Galeria roślin
· Galeria zwierząt
· Galeria artykułów
 
Dodaj banner
 
Ornithogalum caudatum   (Śniedek)    rodz. Liliaceae (Hyacinthaceae)
ang. False Sea Onion, niem. Falsche Meerzwiebel
  Stanowisko słoneczne Stanowisko wilgotne   biały  zielony  zielony  Zimowanie w ogrodzie: Nie    wysokość: do 90 cm,   pora kwitnienia: późna jesień-zima
      
      
 
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów. Między innymi dokładny opis i większe zdjęcia rośliny.
Komentarze
08.12.2014 o godz. 22:25 Harryangel pisał(a):
W Polsce właściwości lecznicze tej rośliny i ona sama są niemal nieznane. Jest ona natomiast powszechnie znana i stosowana za naszą wschodnią granicą, gdzie można ją spotkać niemal w każdym mieszkaniu.
Miejska legenda głosi, że do Europy przywiózł ją z Afryki niemiecki żołnierz, który w czasie wojny służył w Afrika Korps jako sanitariusz i tam poznał jej działanie. Z kolei do byłego ZSRR miała się dostać w postaci nasion zakupionych na początku lat 60-tych w OB w Göteborgu przez Instytut Botaniki AN ZSRR w (wówczas) Leningradzie, już w celu dokładnego zbadania jej właściwości. Łatwa do rozmnożenia roślina szybko i niezależnie od oficjalnych badań (których do dziś nie zakończono) "wydostała się" z Instytutu i rozpowszechniła wśród mieszkańców, którzy na własną rękę zaczęli obmyślać recepty preparatów leczniczych i sposoby ich stosowania, dziś już zebrane i publikowane w popularnej literaturze paramedycznej. W sieci jest bardzo wiele opisów tychże recept i metod ich stosowania przy określonych dolegliwościach; niestety, niemal wyłącznie po rosyjsku.
Działanie tej rośliny można określić jako przeciwzapalne, przeciwbólowe i poprawiające ukrwienie; być może w jakimś stopniu i przeciwwirusowe. Nb. sprawdziłem je zarówno na sobie samym, jak i na bliskich oraz znanych mi osobach.
Do opisu można dodać dwie cechy: wierzchołki liści są na dość długim (do kilkunastu cm) odcinku charakterystycznie rurkowato zwinięte i zrośnięte; zawarty w roślinie sok w zetknięciu ze skórą lub błonami śluzowymi wywołuje silne pieczenie lub nawet objawy podrażnienia przypominające oparzenie I stopnia.
 
Tabaza ©
Wszystkie prawa zastrzeżone. Użyte znaki towarowe i loga graficzne są własnością odpowiednich firm, instytucji czy osób prywatnych.
Prawa do innych materiałów opublikowanych w serwisie definiuje Regulamin.
Powielanie, rozpowszechnianie i publikacja całości jak i fragmentów zabronione bez zgody Autorów i Administratorów.
Kontakt z Administracją Serwisu
Design: © 2005, Iwona Sapijaszko

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund